Charita

Příběh Luisy


Luisa Čeňková se narodila 16. května 2023. Lékaři ji ještě před narozením diagnistikovali cystu žlučových cest, kterou měla zmírnit operace ve třetím měsíci jejího života, ale v průběhu přípravy se zjistilo, že vrozená vada je závažnější, než se čekalo a po biopsii jater ji byla stanovena diagnóza – primární cystická biliární atrézie (nevyvinutí žlučových cest v játrech) vedoucí k cirhóze jater.

Jedinou možností léčby je transplantace jater. Lékaři Luisu umístili na první místo v hierarchii transplantací, ale doposud čeká na vhodného dárce. Rodiče se o ni starají doma, dostává osm druhů léků včetně antibiotik a jednou za dva týdny jezdí z Písku do Prahy na kontrolu a převázání žilního vstupu.

Pokud se najde včas vhodný dárce a lékaři budou játra transplantovat, rodina Čeňků se bude muset na několik měsíců přestěhovat do Prahy, aby byly v době hospitalizace, rehabilitace a následného pozorování Luise nablízku. I po případné transplantaci bude muset Luisa brát řadu léků.


Během registrací na druhý ročník Písecké štafety budeš mít možnost přispět nad rámec běžné registrace dobrovolným příspěvkem, který po závodě věnujeme rodině Čeňků pro zmírnění finanční náročnosti, která je s léčbou spojena. Rodinný rozpočet zatěžují především nákupy léků a náklady s dojížděním a ubytováním v Praze, které ještě vzrostou bezprostředně po případné operaci. Každá koruna pomůže mladé rodině zmírnit finanční stres, který jejich náročnou životní cestu doprovází. Pojďme se společně semknout a i malým příspěvkem dodat Luise i jejím rodičům další naději v nelehké situaci a podpořit jejich malou bojovnici na cestě za lepším životem.